Lista aktualności Lista aktualności

"Droga królewska" otwarta

W dniu 16 stycznia, w wyjątkowo ciepły i słoneczny jak na tą porę roku dzień, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, uroczyście otworzyliśmy nowo przebudowaną drogę gminną z Bolewic w kierunku Nowego Tomyśla. W ramach największej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie inwestycji wspólnej wykonano przebudowę drogi gminnej o długości ponad 3 km.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Starosta Powiatu Nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek oraz gospodarze uroczystości Nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice i Wójt Gminy Miedzichowo.

Budowa drogi została w 95% sfinansowana ze środków funduszu leśnego, a w 5% ze środków budżetu Gminy Miedzichowo.

Wspólne inwestycje są bardzo ważnym elementem współpracy Lasów Państwowych z różnymi jednostkami administracyjnymi, w tym lokalnymi samorządami. Fundusz leśny powstaje ze składek wniesionych przez nadleśnictwa Lasów Państwowych ze sprzedaży drewna w różnym procencie.

Modernizacja drogi, zwyczajowo nazywanej królewską, poprawiła warunki przemieszczania się zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, a przez to zwiększyła bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców Gminy Miedzichowo. Realizacja tego zadania ułatwi również prowadzenie prac związanych z gospodarką leśną w Nadleśnictwie Bolewice, a przede wszystkim bezpośrednio wpłynie na wzmocnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, podniesienia sprawności akcji gaśniczych poprzez umożliwienie szybkiego i sprawnego dojazdu wozów ratownictwa pożarowego w trudnodostępne obszary leśne.

Gmina Miedzichowo, z którą administracyjnie związane jest Nadleśnictwo Bolewice jest jedną z najbardziej zalesionych gmin w Wielkopolsce. 71% pow. Gminy to lasy i jeziora.