Lista aktualności Lista aktualności

Apel Nie wypalaj Traw

APEL

NIE WYPALAJ TRAW

 

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się okres niekontrolowanego wypalania traw. Na łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach i na miedzach pojawiają się niszczące płomienie.

Wypalanie traw przynosi niepowetowane straty w środowisku przyrodniczym. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Zniszczeniu ulegają tzw. naturalne miodowniki dla pszczół. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki oraz inne zwierzęta. W trakcie wypalania traw płomienie niszczą miejsca bytowania wielu zwierząt, m.in. kuropatw, bażantów, saren.

Pożary łąk i nieużytków tylko w 2015 roku spowodowały w Polsce 83 pożary lasów o powierzchni około 24 ha. Koszt odnowienia jednego hektara lasu wynosi ponad 10 tys. zł.

 

Pamiętajmy!

Wypalanie traw nie użyźnia gleby, a przywrócenie właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga czasu.

Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.

 

W przypadku zauważenia pożaru dzwoń:

998 lub 112

 

Zdjęcia:

PGL LP