Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie Nadleśnictwa stworzyliśmy dla naszych gości kilka obiektów edukacyjnych. Wśród nich wyróżnimy Leśną Ścieżkę Edukacyjną „Bolewickie Bory”,Punkt Edukacji Leśnej przy siedzibie Nadleśnictwa oraz Izbę Edukacji Leśnej.

Leśna Ścieżka Edukacyjna „Bolewickie Bory"

Ścieżka Bolewickie Bory – funkcjonuje od 2003 roku. Przebiega przez przepiękne kompleksy leśne, szkółkę leśną, wyłączone drzewostany nasienne sosny wraz z drzewami doborowymi, zespół przyrodniczo krajobrazowy „Glińskie Góry". Na trasie ścieżki znajdują się liczne tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczo-leśnej. Zakończeniem ścieżki jest obiekt turystyczny z wyznaczonym miejscem na ognisko i odpoczynek. Długość ścieżki-ok. 1700 m. Ścieżka edukacyjna przeznaczona jest do zajęć zorganizowanych jak i indywidualnych.

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl

 

Punkt Edukacji Leśnej

Punkt edukacji leśnej zlokalizowany jest w parku przy budynku Nadleśnictwa. Wyposażony został w tablice  edukacyjne  przybliżające  tematykę przyrodniczo-leśną. Wyznaczone jest miejsce na ognisko. Znajduje się tam również zarybiony staw z pomostem, 170-letni pniak buka z opisaną na słojach przyrostów rocznych historią Polski oraz Nadleśnictwa Bolewice. Ścieżka ma długość ok. 200 m. Jest to  doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla najmłodszych słuchaczy np. przedszkolaków.

Przeczytaj więcej na www.czaswlas.pl           

                                                                            

Izba Edukacji Leśnej

W izbie przygotowano wystawę składającą się  m.in. z narzędzi oraz maszyn wykorzystywanych dawniej przy pracach leśnych tj. pługi konne, urządzenia do zrywki drewna, stare numeratory. W izbie obejrzymy również dawną  dokumentację,  zdjęcia oraz mapy związane z leśnictwem oraz pracą leśnika. Izba znajduje się w miejscu łatwo dostępnym i stanowi dodatkowy element dydaktyczny podczas zwiedzania punktu edukacji leśnej położonego w parku przy biurze Nadleśnictwa.

 

Sala konferencyjna

Obiekt oddany w roku 2005 do użytku po modernizacji siedziby Nadleśnictwa. Sala została przystosowana do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji leśnej. Wyposażenie sali obejmuje sprzęt audio-video, pomoce dydaktyczne w postaci zielników drzew i krzewów leśnych, tablice dydaktyczne oraz gry edukacyjne. Zajęcia można prowadzić przez cały rok. Pomieszczenie klimatyzowane z aneksem kuchennym. Obiekt może pomieścić ok. 40 osób.

 

Wieża "Marii"

Drewniana, zabytkowa  wieża wybudowana w 1888r. położona w leśnictwie Leśny Folwark przy wzniesieniu  „Czarcia Góra"  (109 m n.p.m. ). Wieża została na przełomie 2004/2005 r. wyremontowana dzięki pomocy finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dofinansowaniu z Funduszu Leśnego. Wieża pełni funkcję dostrzegalni w ramach ochrony  przeciw pożarowej lasu, a od 2006 roku za przyzwoleniem wielkopolskiego konserwatora ochrony przyrody również funkcję edukacyjną oraz punktu widokowego.

 

 

 

Parking "Na dawnej granicy Państwa Polskiego"

 

Parking zlokalizowany jest na terenie dawnej granicy z 1919r. między Polską a Niemcami. Została tu opisana postać plutonowego Antoniego Palucha Kierownika Straży Granicznej  który  poległ w tym miejscu w 1939 roku podczas agresji niemieckiej na Polskę.