Asset Publisher Asset Publisher

Akcja „SprzątaMy”

21 czerwca wspólnie z przedstawicielami OSP w Bolewicach oraz z przedstawicielami Gminy Miedzichowo posadziliśmy pamiątkowy dąb na Stulecie OSP w Bolewicach. Po posadzeniu pamiątkowego dębu pracownicy nadleśnictwa i strażacy ochotnicy, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY. zbierali śmieci w leśnych ostępach leśnictwa Smolarnia.

Śmieci zbieraliśmy również 22 czerwca w leśnictwie Bolewice wspólnie z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w nowym Tomyślu.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za pomoc w przywracaniu piękna naszych lasów.