Aktualności Aktualności

Powrót

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice znaleziono martwego wilka

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice znaleziono martwego wilka

Na terenie Nadleśnictwa Bolewice znaleziono martwego wilka

W dniu 17 listopada tego roku martwego ważącego 30 kg samca wilka znaleziono na poboczu drogi wojewódzkiej nr 160 pomiędzy Łowyniem a Głażewem. Nadleśnictwo Bolewice o znalezisku powiadomił łowczy Koła Łowieckiego nr 98 „Ryś" z Międzychodu.

Wyniki obdukcji, którą przeprowadził weterynarz z miejscowości Kwilcz potwierdziły, że mamy do czynienia z wilkiem. Leśnicy zyskali zatem pewność, że na terenie Nadleśnictwa żyją wilki.

Już bowiem wcześniej podejrzewano obecność wilków w lasach Nadleśnictwa. Znajdowano m.in. tropy, ślady bytowania oraz resztki upolowanych zwierząt.

Sądząc po rozmiarach znalezionego osobnika był to samiec w wieku 1-2 lat. Podczas wizji lokalnej stwierdzono również, iż wilk zginął w wyniku zderzenia z pojazdem mechanicznym a wyniki sekcji i badania RTG wskazują, iż prawdopodobną  przyczyną śmierci był krwotok wewnętrzny.

Z martwego wilka pobrano próbki do badań genetycznych, które przeprowadzi stowarzyszenie dla Natury „Wilk" badające populację tego gatunku.

Znaleziony wilk został zabezpieczony. Następnie po otrzymaniu zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu zostanie spreparowany i trafi jako eksponat do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.

W Polsce wilki są objęte ochroną i ich liczebność stopniowo wzrasta. Obecnie wielkość populacji wilka w skali kraju można ocenić na ok. 900-1000 osobników.

Należy podkreślić tutaj, iż las jest domem wilków, daje im schronienie oraz pożywienie. Poza tym wilki polując wybierają zwykle najsłabsze osobniki przez co pozytywnie wpływają na selekcję zwierzyny płowej.

Pamiętajmy, że wilki nie są powodem do strachu.  Nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Wbrew pozorom nie jest łatwo spotkać wilka w lesie. Gatunek ten ma wyostrzone zmysły wzroku, węchu oraz słuchu, zatem dużo szybciej nas dostrzeże i nie da się zaskoczyć. Nie bójmy się wilków, ale podziwiajmy ten szlachetny gatunek i nasłuchujmy nocą ich charakterystycznego „wycia do księżyca".

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż